A A A
OPS

Dodatki mieszkaniowe

Osoby najmniej zarabiające bardzo często nie są w stanie ponosić pełnych kosztów związanych z opłacaniem czynszu za zajmowany przez siebie lokal. Jedną z form pomocy jaką można otrzymać jest częściowe pokrycie wydatków na opłacenie czynszu. Aby otrzymać pomoc w formie dodatku mieszkaniowego należy złożyć wniosek wraz z dokumentami w Ośrodku Pomocy Społecznej. To czy dodatek zostanie przyznany będzie zależało od dochodów rodziny i od wielkości zajmowanego przez nią lokalu.

DODATEK MIESZKANIOWY PRZYSŁUGUJE JEŚLI:
- średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego w okresie 3 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego nie przekracza kwoty 2.265,01 zł netto, a w gospodarstwie wieloosobowym kwoty 1.698,76 zł netto

- jeśli powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego, w którym znajduje się jeden lokal mieszkalny (dom jednorodzinny) w przeliczeniu na liczbę członków gospodarstwa domowego nie przekracza:
 35 m 2 dla 1 osoby
 40 m2 dla 2 osób
 45 m2 dla 3 osób
 55 m2 dla 4 osób
 65 m2 dla 5 osób
dla każdej kolejnej osoby zamieszkującej w lokalu powierzchnię normatywną zwiększa się o 5 m2.

Ustawa dopuszcza ustępstwa. Dodatek mieszkaniowy przysługuje, także w sytuacji gdy powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego przekracza normatywną powierzchnię lokalu, ale nie więcej niż o:
1) 30% lub
2) 50% pod warunkiem, że udział powierzchni pokoi i kuchni w powierzchni użytkowej tego lokalu nie przekracza 60%.
Zgodnie z ustawą powierzchnię normatywną powiększa się o 15 m2, jeżeli w lokalu zamieszkuje osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku inwalidzkim, gdy niepełnosprawność wymaga zamieszkania w oddzielnym pokoju.


KOMU PRZYSŁUGUJE DODATEK MIESZKANIOWY

- najemcom oraz podnajemcom lokali mieszkalnych,
- członkom spółdzielni mieszkaniowych zamieszkujących na podstawie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego.
- osobom zajmującym lokale mieszkalne w budynkach stanowiących ich własność i właścicielom lokali mieszkalnych
- innym osobom mającym tytuł prawny do zajmowanego lokalu mieszkalnego i ponoszącym wydatki związane z jego zajmowaniem,
- osobom zajmującym lokal mieszkalny bez tytułu prawnego, oczekującym na przysługujący im lokal zamienny lub socjalny.


JAKIE DOKUMENTY NALEŻY ZŁOŻYĆ

- wniosek o przyznanie dodatku mieszkaniowego,
potwierdzony przez zarządcę lokalu (potwierdza: adres zamieszkania, nazwę i siedzibę zarządcy domu, tytuł prawny do zajmowanego lokalu, sposób ogrzewania lokalu i wody,
kwotę wydatków na mieszkanie za ostatni miesiąc (czyli miesiąc, w którym składany jest wniosek),
- deklarację o wysokości dochodów za okres pełnych trzech miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku wraz z zaświadczeniami potwierdzającymi dochody za w/w okres
- dokument potwierdzający tytuł prawny do zajmowanego lokalu.

Procedura uwzględnia również przeprowadzenie wywiadu środowiskowego, przeprowadzający go pracownik może żądać od wnioskodawcy i innych członków gospodarstwa domowego złożenia oświadczenia o stanie majątkowym zawierającego w szczególności dane dotyczące posiadanych: -ruchomości i nieruchomości - zasobów pieniężnych.
Odmowa złożenia oświadczenia stanowi podstawę do wydania decyzji o odmowie przyznania dodatku mieszkaniowego. Istnienie rażącej dysproporcji miedzy faktycznym stanem majątkowym wnioskodawcy, ustalonym w wyniku wywiadu środowiskowego, a dochodami zadeklarowanymi we wniosku - również stanowi podstawę do wydania decyzji o odmowie przyznania dodatku mieszkaniowego.

Dodatek mieszkaniowy przyznaje z upoważnienia Burmistrza Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w drodze decyzji administracyjnej. Decyzja w sprawie dodatku powinna być wydana w ciągu miesiąca od dnia złożenia wniosku.
Dodatek przyznaje się na okres 6 miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po dniu złożenia wniosku.
Dodatek mieszkaniowy wpływa na konto administracji domu i pomniejsza w ten sposób należność najemcy lokalu wobec zarządcy.
Ryczałt na opał może być przyznany bezpośrednio osobie starającej się o dodatek. Właściciele domów jednorodzinnych otrzymują dodatek bezpośrednio na swoje konto.


WSTRZYMANIE WYPŁATY DODATKU

Jeżeli osoba której przyznano dodatek nie opłaca na bieżąco czynszu za lokal, to wypłata dodatku jest wstrzymywana do czasu pokrycia zaległości.



Opublikował: Marcin Kaczmarek
Publikacja dnia: 30.12.2022
Podpisał: Marcin Kaczmarek
Dokument z dnia: 07.04.2012
Dokument oglądany razy: 4 354